Chat ve Sohbet
Mobil Sohbet Sitesi
Cep sohbet ve AndroIRC kullanıcıları düşünülerek ayarlanmış mobil sohbet odaları.
mirc indir
Program üzerinden chat odalarına bağlanmak için mirc indir.

WordPress Seo Ayarları Nasıl Yapılır

WordPress Seo Ayarları Nasıl Yapılır

WordPress Seo ayarları hakkında sizler için bir seo rehberi oluşturduk. Umarız ki bu rehber aracılığı ile wordpress sitelerinizin seo ayarları hakkında detaylı bilgilere ulaşacaksınız.

WordPress başlı başına seo dostu bir web site yazılımıdır. Cms sistemleri içerisinde ki en popüler özelliklerinin başında seo gelmektedir.

Chat ve Sohbet Wp Ayarları
WordPress seo ayarları nasıl yapılır

Ancak wordpress alt yapısını kullanmış olmanız direk seo açısından size fayda sağlamayacaktır. Bunun için bir kaç ayar ve çalışma yapmanız gerekecektir.

Yazımızın kalan kısmında web sitenizin performans ve optimizasyonu hakkında detaylı bilgiler bulacaksınız.

WordPress Nedir ?

Hazır Cms Sistemi olarak kullanılan wordpress diğer sistemlerin bir adım önündedir. Örneğin internet dünyası içerisinde bulunan bir çok güçlü ve köklü web sitesinin kurulumunda tercih edilmiştir.

Küresel bağlamda ki dev firma ve şirketlerin bile tercih ettiği WordPress’ dir. Sizlerin de tercihi olabilir. E-ticaret başta olmak üzere sohbet siteleri , chat ve sohbet odaları alanında da çokça işe yarayacaktır. sistemidir.

WordPress ‘in Popüler olma sebepleri

 • Hiç bir bilginiz olmasa dahi wordpress ile site kurabilirsiniz. Basit ve pratiktir. Web site sahibi olmak , kendinizi geliştirmek için webmaster olmanıza gerek yoktur.
 • Abartısız binlerce görsel ve temaya sahiptir. Aynı zaman da , birçok yazılımcı kişi ve firma tarafından eklentiler yapılmakta ve güncel tutulmaktadır.
 • Açık kaynak kodlu bir yazılımdır. Güncel ve geliştirici harika bir topluluğa sahiptir. Dilediğiniz sorun ve konu hakkında çok detaylı bilgiler alabilirsiniz.

WordPress SEO Nedir?

WordPress altyapısı, google arama motorları içerisinde sıralama ve link olarak kendinizi kanıtlamanızda öncü olsada tek başına yeterli değildir. Sonuç olarak , seo için sağlam bir strateji ve doğru adımları takip eden bir yol izlemelisiniz.

İçerik üretme yöntemlerimizi wordpress desteği ile güçlendirmiş olmakta seo açısından yapmamız gereken ek işler olacaktır. Seo tekniklerinizi belirleyip işleme koyduğunuzda wordpress size doğru ve önemli yönergeler sunacaktır. Ancak eklenti desteğini de abartmamak gerekiyor ve tek başına yeterli olmayacağını bilmeniz gerekiyor. Her şeyden önce Seo tek bir kritere bağlı bir işlem değildir ve google size kesin ve net garantiler vermez.

WordPress Seo Rehber

1-) Güvenli ve Hızlı Hosting Sağlayıcı

Mümkün mertebe üst düzey güvenlik ve wordpress için en iyi analizler yapılarak hizmet veren web hosting sunucularını araştırıp seçmelisiniz. Bu google seo açısından önemli bir noktadır.

Sunucu makinelerine sürekli saldırı yiyen çok aşırı kısıtlamalar ile sitenizin hızını düşürecek hosting firmalarında zaman kaybetmemenizi öneririm.

2. SEO Uyumlu WordPress Teması Seçin

WordPress sitenizin görseli ve hizmet alanınıza en uygun tasarımı olarak seçeceğiniz WordPress Temaları da seo için çok önemlidir. Ehil kişiler tarafından ücretli wp teması almak yada sitenize özel yaptırmak istiyorsanız da bu noktayı göz önünde bulundurmalısınız.

Bunu nasıl anlayacağınız konusunda bilginiz yok ve tereddütleriniz var ise sizlere web.dev aracını önerebiliriz.

Seo Ayarları

3. WordPress Seo Eklentileri ile içerik hazırlayın

Ücretsiz wordpress seo eklentileri , sizlere içerik hazırlarken çok yardımcı olacaktır. Seo için gerekli kelime sayısı , iç link – dış link bağlantı bilgileri , yazım hataları , alt başlıklar gibi bir çok konuda yönlendirileceksiniz.

WordPress Seo Eklentileri için önerilerimiz ;

 • All in One SEO Pack
 • Yoast SEO
 • Rank Math

Hem ücretsiz bir çok özelliği aktif hem de ücretli olarak ekstra özellikleri sizlere sunacaklardır. WordPress eklenti kurulumu kolaydır. Wp admin yönetici menüsünden eklentiler sekmesine geçiş yaparak yeni ekle butonu ile dilediğiniz eklentileri aratıp eklenti yükle ve peşinden etkinleştir seçeneği ile kurulumu bitirebilirsiniz.

4. http:// veya https:// Alan adı seçimi

Tercih edeceğiniz alan adınızın başlangıç seçiminin https:// olmasına dikkat etmenizde fayda var. https://chatvesohbet.com olarak biz kendi tercihimizi yapmış bulunmaktayız. Google arama motorları bu sayede sizin sitenizin güvenilir olarak adlandıracaktır. Aynı zamanda Google webmaster tools araçlarına kayıt yaptığınız da tek bir url üzerinden çalışmanızı sağlayacaktır. Tabi ki hosting sağlayıcınız tarafından web sitenize SSL sertifikası atanması gerektiğini unutmayınız.

Bu seçeneği de wordpress seo eklentileri içerisindeki ayarlar ve kurulum sihirbazı ile yapabilirsiniz. Aynı zamanda manuel olarak yapmak istiyorsanız ise hem aşağıdaki görseli inceleyiniz hem de wp-admin yönetici panelinizden Ayarlar > Genel sekmesini takip ederek tercihinizi yapabilirsiniz.

Wordpress seo rehberi
Tercih edilen alan adı

WordPress Arama Görünürlüğü

5. Arama Motorlarının Sitenizi Dizinlere Eklemesine İzin Verin

WordPress ayarları içerisinde size sitenizin dizinlere eklenmesini engelleyecek bir ayar mevcuttur. Bazı siteler ve oluşum yapım aşamasında dizine eklenme işlemini hemen başlatmak istemeyebilir. Bu ayarın sitenizin hazır olup dizine eklenmesi gerektiği zaman da açık olup olmadığını mutlaka kontrol ediniz.

arama motoru görünürlüğü
WordPress sitenizi arama motorları için dizine ekleyin

Bu seçenek boş bırakıldığı sürece google ve diğer arama motoru sayfaları sitenizi takip edip url yapılarınızı dizine ekleyecektir.

6. WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları – Seo Dostu Url Yapısı

Wp size seo dostu url yapısı konusunda geniş ve çeşitli yapılandırma seçenekleri sunmaktadır. WordPress standart kurulumda sizlere URL yapısı olarak ;  https://chatvesohbet.com/?p=123. özelliği seçili gelir. Ancak bu kalıcı bağlantı yapısı kesinlikle seo uyumlu değildir.

WordPress’de özel bir URL yapısı seçebilirsiniz. Ayarlar > Kalıcı Bağlantılar yolunu kullanarak buradan ayar yapabilirsiniz. SEO dostu bir yapı kullanmak istiyorsanız /%postname%/ seçeneği sizin için en doğru ayar olacaktır. Bu sayede urlniz https://chatvesohbet.com/chat-ve-sohbet-nedir/ şeklinde görünecektir.

Wordpress Kalıcı Bağlantı Ayarları
Wp Kalıcı Bağlantı Ayarları

7. Webmaster Tools ile Google Search Console Kullanın

Google webmaster tools araçları ile web sitenizi Google Search Console tanıtın ve talimatları uygulayın. Web sitenizi hiç search console tanıtmadıysanız sizden web sitenizi doğrulamanız için bir kaç işlem gerekecek. Web sitenizi doğrulamak adına bu işlemler , html etiketi ( html tag ) , googleindex.html gibi seçeneklerdir. Html etiketi seçerek ana sayfanızın <head> ve </head> kodları arasına size verilen html kodunu eklemeniz kolay yöntemdir.

Site doğrulama işlemini başarı ile gerçekleştirdikten sonra sitemap.xml dosyanızın yolunu da Search Console’ ye tanıtmalısınız. Console içerisinde bulunan site haritaları kısmına sitemap.xml olarak kayıt işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu sizin sunucunuzdaki sitemap dosya yolu olmalıdır.

8. Yazı içeriklerinizi ve sayfalarınızı optimize edin

Yeni içerik üretmek adına yazdığınız yazı ve makalelerinizi seo eklentinizin size önerdiği şekilde hazırlamaya özen gösteriniz. Seo başlığınız , odak anahtar kelime seçiminiz , yazı içi bağlantılarınız , web görsel desteği gibi bir çok önemli noktada sizi hatalarınız hakkında ikaz edecektir.

Seo Anahtar Kelime Araştırması

Ahrefs ve SEMrush araçlarını kullanarak anahtar kelime araştırması ve rakiplerinizi analiz etmeyi ihmal etmeyin. Anahtar kelime seçimleriniz üzerinde çalışmalar yapın , iyi düşünün belirli bir algoritma üretmeye özen gösterin. Ancak hazırlayacağınız içeriği anahtar kelimeniz ile baştan aşağı doldurmayı hedefleyen içerikler üretmeyin. Seo eklentinizin uygun olarak göstereceği limitlere sadık kalın.

9. İçerik Okunabilirliği Hemingway App

Seo açısından önemli bir unsurda yazı içeriklerinizi okunabilir olmasıdır. Bu konuda en büyük destekçiniz Hemingway aracı olabilir. Örneğin size uzun yazılarınızı , yazıdaki vurguları , karmaşık cümleleri düzeltmeniz açısından yardımcı olacaktır. Daha akıcı bir anlatım dili kullanmanızı sağlayacaktır. Ancak naçizane bir uyarım da her şeyi kitabına göre yaparken doğallığınızdan çok uzaklaşmamanızdır. Sonuç olarak Hemingway App şeklide arama yaptığınızda ihtiyaç duyacağınız özellik kolayca karşınıza çıkacaktır.

10. Özel URL Oluşturmak ve Seo Başlığı ile Uyumlu Hale Getirmek

Wordpress seo ayarlari özel url seçimi

Yazı ve sayfalarınız için içerik hazırlarken yazı başlıklarınız otomatik olarak WordPress tarafından url olarak belirlenecektir. Bu otomatik url seçimini kimi zaman yazı başlığınızın uzunluğu açısından seo açısından çok uzun sayılabilir. Ancak wordpress tam olarak burada da size kolaylık sağlıyor.

Örneğin , makale için seçtiğimiz başlık WordPress Seo Ayarları Nasıl Yapılır olsun. Bu durumda yazı Url’ niz https://chatvesohbet.com/wordpress-seo-ayarlari-nasil-yapilir/ şeklinde görünecektir. Burada gördüğünüz üzere bu seo başlığı uzundur. Biz burada odak anahtar kelimelerin WordPress Seo Ayarları olduğuna inanarak çalışmamızı yapıyoruz. Sonuç olarak bu anahtar kelime hem yazı başlığında geçicek hem de konunun özünü anlatacak. Resimde göreceğiniz üzere makale hazırlarken yan menüde göreceğiniz Yazı sekmesinde Kalıcı bağlantı menüsü özel url üretmenizde yeterli olacaktır.

WordPress Seo Ayarları için Yazı içi Başlıkları Optimize ediniz.

H etiketleri seo açısından çok önemlidir. H1 , H2 , H3 gibi yazı içi başlık etiketleri seo dostu içerik hazırlamanızda önemli bir unsurdur. H1 etiketi sayfa başlığınızda olacak ve hem kullanıcılar hem de google arama motoru tarafından içeriğinizi tanımaya yardımcı olacak. Ancak geriye kalan H2 ve H6 başlıklarını da içerik hazırlarken kullanarak seo için yapısal inşanızı oluşturmalısınız.

Yazı içerinizi hazırlarken mutlaka en az bir adet harici link ( dış link ) bir adet de dahili link ( iç link ) kullanmaya özen gösteriniz. Dahili link olarak içeriğinizdeki önemli bir kelimeye daha önce hazırlamış olduğunuz en alakalı konuyu linkleyin. Örneğin wordpress seo konusunda ki yazı içeriğiniz içinde wordpress temaları geçen kelimenize https://chatvesohbet.com/wp-tema/ gibi yazılmış bir konunuz var ise linkleyiniz. Aynı şekilde kaliteli sayfaların dış linkini de bu şekilde verebilirsiniz.

WordPress İmage Optimizasyonu Görsel Seo Ayarları

İçerik hazırlarken seo eklentinizin de önereceği gibi muhakkak görsel kullanmanız gerekmektedir. Ancak bu görseller en uygun şekilde optimize edilmeli ve resimleriniz seo uyumlu olarak ayarlanmalıdır. Resimlerinizi sıkıştırmak kalitesini bozmamak ve resim alt metni eklemek seo için çok önemlidir. Kesinlikle kafanızı karıştırmayın wordpress tüm bu işlemler içinde size ücretsiz eklenti sunuyor. Bu arada bu eklentiler size ücreli ve ücretsiz CDN hizmetinden yararlanma fırsatı da sunuyor. Sonuç olarak image optimize şeklinde eklentileri aradığınızda birbirinden farklı ve kullanışlı eklentiler bulacaksınız.

WordPress Seo Noindex Ayarları

Etiket ve arşiv sayfalarınızı seo eklentiniz içerisindeki ayarları yapılandırırken no index olarak işaretlemeniz tavsiye edilir.

 Seo Schema Biçimlendirmesi

Schema biçimlendirmesi, içeriğinize ve verilerinize bağlam ekleyerek SEO çalışmalarınızı geliştirmenize yardımcı olabilecektir. Google’ın içeriğinizi anlamasına, farklı ve kullanışlı şekillerde sunmasına yardımcı olur. Bu da bir arama deneyiminin geliştirilmesi anlamına gelmektedir.

Basitçe ifade etmek gerekirse, sayfalarınıza bağlam ekleyerek, yalnızca daha yüksek sırada yer almakla kalmazsınız. Aynı zamanda sayfanız gösterim aldığında da tıklanma alma olasılığını artırmış olursunuz.

Chat ve Sohbet Ekibi olarak araştırdığımız ve kendi sitemizde uyguladığımız tüm fikirleri tecrübelerimiz ile harmanlayarak size sunduk. Birinci olarak bilmenizi isteriz ki bahsi geçen ayarlar bizzat tarafımızdan da uygulanmıştır. Sizlere denemesini yapmadan yalan yanlış bilgiler sunmamaktayız. Öte yandan bu bilgiler ışığında kendi doğrularınızı yorumlayıp iç güdülerinize de çalışmalarınızda kullanın.

YORUM YAP

Sizde Fikrinizi Paylaşın

  Arkadaşlarını Bul
  #Sohbet odası yeni arkadaşlar ile tanış
  Müzik Dinle
  #Radyo Kanalımızda canlı dinle özelliği ile müzik ziyafeti
  Yardımlaşma
  #Help kanalından sohbet kuralları ve irc komutları hakkında yardım alabilirsiniz.
  %d blogcu bunu beğendi: