Chat ve Sohbet
Mobil Sohbet Sitesi
Cep sohbet ve AndroIRC kullanıcıları düşünülerek ayarlanmış mobil sohbet odaları.
mirc indir
Program üzerinden chat odalarına bağlanmak için mirc indir.

Sohbet Odası Nasıl Açılır

Sohbet Odası Nasıl Açılır

Twitter‘da, canlı sesli sohbetler için, Sohbet Odası nasıl açarım. Konuyu, katılımcıları ve ortamı siz seçersiniz. Bu, insan sesinin gücüyle insanları birbirine bağlamaktır. Yönetici olmak eşsiz bir fırsattır. Çünkü her Sohbet Odası farklıdır ve herkese açık sohbeti yöneterek onu siz şekillendirirsiniz.

Değerli kullanıcılarımız, makalelerimizi takipte kalın ve @chatvesohbet hakkında ne düşündüğünüzü bize bildirin. Sosyal medya üzerinde sohbetler başlatarak sizlerden gelen yorumlarla kendimizi geliştirmeye devam ediyoruz.

Sohbet Odası Nasıl Açılır
Sohbet Odası Nasıl Açılır

Sohbet Odanız ve onu görebilecek olanlar

Tüm Sohbet Odaları herkese açık olduğundan, sohbet odasındaki mevcudiyet ve etkinliğiniz de herkese açıktır. Ancak Tweetleri korumalı olan hesaplar sohbet odası oluşturamaz. Yönetici olduğunuzda sizi takip eden kişiler, sohbet odasına girmeden göz atan kişilere görünür olursunuz. Twitter API‘sini kullanarak da Sohbet Kanalları görünür hale getirebilirsiniz.

Sohbet Odasını kimler başlatabilir?

iOS ve Android İçin Twitter’daki kullanıcılar bir Sohbet Odası başlatabilirler. 

Sohbet Odası başlatma

 • Ana sayfa zaman akışınızda Tweet oluştur öğesine uzun basın ve ardından en soldaki yeni Sohbet Odaları simgesine (elmas şekli oluşturan birden fazla daireye) dokunun. Ya da zaman akışınızın üst kısmındaki profil resminize dokunun.
 • Yeni bir Oda oluştururken, Sohbet Odanı adlandır ve Sohbet Odanı başlat seçeneklerini göreceksiniz.
 • Sohbet planlamak için Daha sonrası için planla öğesine dokunun. Odanızın yayınlanmasını istediğiniz tarih ve saati seçin.
 • Sohbet başlatıldıktan sonra yönetici, kişiler simgesine dokunup konuşmacı ekleyerek veya birinin profil resmine dokunup onu konuşmacı olarak ekleyerek dinleyicileri konuşmacı olmaya davet ederim.
 • Odanız otomatik olarak canlı altyazı sunar. Dinleyiciler, otomatik canlı altyazıları görüntüleme seçeneğine (birkaç saniyelik bir gecikmeyle) sahip olurlar.
 • Siz sona erdirene kadar veya Sohbet kanalınız Twitter Kurallarını ihlal ettiği tespit edilene kadar yayında kalır.

Chat Odanızı adlandırma

Chat Odanız başlatıldığında, ona açıklayıcı bir ad vererek bağlam ekleyebilirsiniz. Diğer insanlar bu adı görebilir, böylece konunuzla ilgili bir şey seçerek genel modu belirleyebilirsiniz. Bu durum bizim çalışma alanlarımız olan chat ve sohbet sitesi içinde uygun. Sohbet kanal isimleri kullanıcı kitlesinin sizi tercih etmesinde etken olur.

Sohbet Odası Yardımcınız ile en iyisini sunma

Planınız birlikte çalışmak veya yalnızca Diyalog Odası yönetiminde destek almak ve yükünüzü hafifletmek olabilir. Katılımcılar, dinleyiciler ya da konuşmacılar arasından kendinize yardımcı seçin. Bir Sohbet esnasında aynı anda 11 konuşmacıya (yönetici dâhil) ek olarak en fazla 2 kişi yardımcı olabilir. Yardımcı, Sohbet alanını terk ederse yardımcı durumunu kaybedebilir. Yardımcı, tekrar dinleyici olmak için kendi yardımcı durumunu da kaldırabilir.

Yöneticiler, birincil yönetici haklarını başka bir yardımcıya devretme hakkına sahip. Orijinal yönetici Sohbet Odasından düşerse eklenen ilk yardımcı birincil yönetici olur.

Yardımcılar şu haklara sahip:

 • Başkalarını konuşmacı olmaya davet edebilirim.
 • Konuşmacı taleplerini yönetebilirim.
 • Katılımcıları Sohbet kanalınızdan kaldırabilirim.
 • Sohbet Odası adını düzenleyebilirim.
 • Sabitlenmiş Tweetleri düzenleyebilirim.
 • Tüm konuşmacıları veya bir kullanıcıyı sessize alabilirim.

Yardımcılar şunları yapamaz:

 • Başka bir yardımcı ekleyemez veya mevcut yardımcıları kaldıramaz
 • Sohbeti sonlandıramaz

Sohbet Odanızı tanıtma

Sohbet Odanız başlatıldıktan sonra bağlantısını Tweetleyerek hedef kitlenizin daha büyük bir bölümüne ulaşın. Tweet ile paylaşmak için paylaş simgesine dokunun. Ayrıca daha fazla görünürlük için Tweet duyurunuzu profilinize sabitleyebilirsiniz.

Sohbet Odası planlama

Sohbet Odanızı planlamak ve onu topluluğa Tweetlemek ilgi uyandırabilir ve insanların tarihi kaydetmelerini sağlayabilir. Ayrıca zaman akışı kartı aracılığıyla başkalarının Sohbetinizle ilgili ayrıntıları Retweetlemesine olanak tanır. Önceden bir Sohbet planlayarak ve hatırlatıcılara kaydolarak misafirlerinizin gelmesini sağlayın.

Yöneticiler 14 gün öncesinden her defasında bir Sohbet planlar. Yöneticiler bu süre zarfında yine hazırlıksız Sohbet oluşturabilirsin. Ancak sadece bir adet hakkımız olur.

Planlamak için Sohbet Odalarını açın ve Daha sonrası için planla öğesine dokunun. Yayınlanmasını istediğiniz tarih ve saati seçin.

Misafirler bir Tweetteki planlanmış Sohbet kartından hatırlatma bildirimlerine kaydolabilir. Yönetici, planlanan Sohbeti başlattığında anlık bildirimler ve uygulama içi bildirimler yoluyla ilgilenen misafirleri bilgilendirebilirim.

Sohbet Odalarında Tweet paylaşma

Yönetici, yardımcı veya konuşmacı olarak zaman akışında herhangi bir Tweeti bulabilirsin. Sırasıyla paylaş butonuna, ardından Sohbet Odasında Paylaş seçeneğine dokunabilirsiniz. Tweet eklendikten sonra, o anda Sohbette ki herkes onu görür. Tweet eklendikten sonra Sohbete katılan herkes Tweeti de görecektir.

İvmeyi koruyun ve sohbeti kolaylaştırma yolu olarak Tweetleri kullanın. Yöneticiler ve konuşmacılar görüşecekleri konu hakkında daha fazla bağlam sağlamak için Tweeti Sohbet kanalının üst kısmına alır.

Tweetleri sıraya alabiliyorum. Paylaşıma hazır hâle getirerek akışın kesintisiz olmasını sağlayabilirim. Tüm favori Tweetlerinizi tek bir yerde saklamak için Twitter Yer İşaretleri’ni kullanın. Yer İşaretleri özelliğini kullanma hakkında daha fazla bilgi edinin. Tweet paylaşmak, sesli sohbet başlamadan önce hedef kitleye hitap etmenin bir yoludur. İnsanlara tepki ve yanıt vermeleri için bir yol sağlar.

Sohbet Odasını kaydetme

Canlı Sohbet Odası katılamayacak kişiler için sadece kaydedin ve istedikleri zaman tekrar oynatmalarına izin verin. Bunun için Sohbet oluştururken Sohbet Odasını kaydet ayarını açın. Kayıt sırasında odanın yönetici tarafından kaydedildiğini belirtmek için üstte bir kayıt simgesi görünür. Sona erdiğinde Tweet yoluyla paylaşmak için bir bağlantıyla birlikte kaç kişinin katıldığını görürsünüz. Kaydı Tweetlemek için Bildirimler öğesinin altında Ayrıntıları görüntüle seçeneğini de kullanabilirsiniz. Yönetici ayarları altında Başlangıç saatini düzenle ayarı ile tekrar yayınınıza nereden başlayacağınızı seçebilirsiniz. Sohbet başlangıcında meydana gelen sessizlik süresini kesmeme olanak sağlar.

Odanızı kaydetmeyi seçerseniz Canlı Sohbet Odası sona erdiğinde kaydınız herkesin istediği zaman dinleyebilmesi için anında ve herkese açık olur. Kaydınızın artık herkese açık olmaması için kaydın üzerindeki daha fazla *** simgesi aracılığıyla kaydınızı dilediğiniz zaman silebilirsiniz. Kaydımızı, Canlı Sohbet sona erdikten sonra 30 gün boyunca kullanma hakkımız var. Canlı Sohbet olduğu gibi Twitter, spam ve taciz için inceleme yapmak üzere sınırlı bir süre için tüm Sohbet net olarak sesli kopyalarını saklar.

Kaydedilen bir Sohbet kanalına giren yardımcılar ve konuşmacılar bir kayıt simgesi (REC) görürler. Dinleyiciler de kayıt simgesini görürler ancak kayıtta görünmezler.

Kayıtlarda; Sohbet Odasındaki yönetici, yardımcı/yardımcılar ve konuşmacılar gösterilmektedir. 

Twemojileri kullanma

Sohbet Odalarında şu anda herkesin duygularını ifade etmek için kullanabileceği beş Twemoji vardır. “Sohbet Odasına ilk gelişiniz mi?”, “Bunu komik bulan herkes elini kaldırsın!” gibi Twemojiler, Sohbet Odasındaki kişilerin gerçek zamanlı olarak tepki vermesine, onaylamasına, gülmesine ve daha fazlasına olanak tanır.

İster heyecan ister takdir olsun, Twemojiler hedef kitlenizle daha fazla etkileşimi ve katılımı teşvik etmeye yardımcı olur.

Sohbet Odası Misafir yönetimi

Kişileri konuşmacılara ve dinleyicilere göre sıralamak ve Sohbet Odanızdaki kişileri görmek için misafir simgesine dokunun. İnsanları aynı şeyi yapmaya ve profil fotoğraflarına dokunarak birbirlerini tanımaya teşvik edebilirsiniz.

Sohbet Odasındaki bir kişiyi bildirme
 

Yönetici veya yardımcı olarak bir Sohbet Odasındaki kişileri çıkarabilirim. Örneğin Sessize alabilirim, bildirebilirim ve engellerim. Bir katılımcıyı engellerseniz, onun Twitter’daki hesabını da engellersiniz ve o kişi yönettiğiniz Sohbet Odasına katılamaz.

Birini çıkarmak için Sohbet Odasında kişinin profil resmine ve ardından Engelle ve çıkar öğesine dokunun. Yönetici olarak ayrıca konuşmacıların mikrofonunu kapatabilirim veya kaldırabilirim.

Canlı Sohbet Odasındaki bir konuşmacının sesini kapatmak için hesabın profil fotoğrafına dokunarak seçenek menüsü açarım. Mesela Mikrofonunu kapat öğesine dokunduğunuzda kişinin sessize alındığını bildiren uygulama içi bir bildirim alırsınız.


 

YORUM YAP

Sizde Fikrinizi Paylaşın

  Arkadaşlarını Bul
  #Sohbet odası yeni arkadaşlar ile tanış
  Müzik Dinle
  #Radyo Kanalımızda canlı dinle özelliği ile müzik ziyafeti
  Yardımlaşma
  #Help kanalından sohbet kuralları ve irc komutları hakkında yardım alabilirsiniz.
  %d blogcu bunu beğendi: