Chat ve Sohbet
Mobil Sohbet Sitesi
Cep sohbet ve AndroIRC kullanıcıları düşünülerek ayarlanmış mobil sohbet odaları.
mirc indir
Program üzerinden chat odalarına bağlanmak için mirc indir.

Sohbet Odaları Chatting Rooms 2022

Sohbet Odaları Chatting Rooms 2022

Günümüzde popülerliği tartışma konusu olan sohbet odaları chatting rooms 2022 , insanların metin , ses , video aracılığı ile birbirleri ile diyalog kurup chat yaptığı sanal ortamlardır. Sohbet siteleri internetin ilk zamanlarından beri aktif olarak varlığını sürdürmektedir.


sohbet odaları
sohbet odaları

Her kesimden ve kültürden , farklı inanışlara sahip insanlar bir araya gelerek , fikir alışverişi yapmak , muhabbet etmek , şaka yapmak , konuşmak veya sadece yeni birilerini tanımak için sohbet odalarını ( chatting rooms ) kullanabilirler. Günümüzde chat odaları , unreal irc server sunucuları altyapısı ile çalışıyor. Anlık mesajla olanağı sağlayan bir sistemdir. Bu sistem sayesinde kullanıcılar genel sohbet kavramı haricinde kendine ait özel sohbet pencereleri açar.

Sohbet Odaları ve Canlı Radyo

Muhabbet etmek için yazılı chat sohbet sitesi tercih eden kullanıcılar , müzik dinleme seçeneğini es geçemezler. Daha iddialı bir söylem ile canlı dinle özelliği olan sohbet radyoları muhabbet etmek isteyenler için birinci öncelik halini almıştır. Radyo yayıncısı arkadaşların kullanıcıların şarkı isteklerini çalmaları çok cazip gelmektedir. Sunucu üzerinde birbirlerine şarkı göndererek sohbeti daha sürdürülebilir kılma olasılığı yüksektir.

radyo sohbet
sohbet radyo

Canlı radyo imkanı sunan siteler online dj arkadaşların yayınları ile sitelerine daha fazla kullanıcı çekebilmektedir. Başka bir değişle sohbet odalarında ki kullanıcı sayısını radyo yayıncısı dj arkadaşlar belirlemektedir. Bu konunun altını çizsek abatmış olmayız. Zira kendileri belirli kitlelere hitap ederek oluşturdukları dinleyici gruplarını gittikleri her siteye çekebilmektedir.

Chat Sohbet Applet

Sohbet odaları için en önemli unsurlardan biride chat appletlerdir. Özellikle günümüzde mobil sohbet kullanıcıları için çok önemlidir. Hem sade hem hızlı hem de kullanım açısından basit sohbet appletler tercih edin. Kullanıcıların ilgisini daha çok çeker. Karmaşık görsel ve düzene sahip sohbet giriş görünümü ve appletleri kullanıcıların sıkılmasına sebebiyet verir.

mIRC Script ile giriş yapılabilmesi de çok önemli unsurların başında gelse de mobil kullanıcılar için appletler çok daha önem arz etmektedir.

Sohbet odaları ve sohbet kuralları

Muhabbet etmek amacı ile kullanılan sohbet odaları ( chat rooms ) içerisinde nizamı ve düzeni sağlayabilmek , her kullanıcıya eşit ve objektif davrana bilmek adına sohbet kuralları vardır.

Kurallar genel anlamda toplu yaşam alanlarında uyulması gereken insanı değerlere önem veren maddelerden oluşur. Ek olarak irc.motd dosyası sayesinde sunucu girişinde kullanıcılara açık olarak sunulur. İnsani değerleri baz alan kurallar haricinde göz zevkini bozmamak adına belirlenmiş kurallar vardır. Bunlar kanal flood , tekrar , büyük harf gibi kurallar mevcuttur. Bir de siyasi ve dini sohbetlerin kesinlikle yasak olarak belirlendiği sunucular oldukça fazladır. Dolayısıyla bu tarz sohbetler karşılıklı görüşlere saygı duymakta zorluk çeken kullanıcılar yüzünden yüksek gerilim ve tatsızlık çıkar. Bunun yanı sıra bir de Sohbet Odaları Yetkilileri tarafınca uyulması gereken kurallar vardır.

IRC Sohbet sunucuları içerisinde, Admin / Oper gibi sıfatlandırılan yetkililer içinde kurallar vardır. Bunların başında hiç bir yetkilinin yetkisini kişisel amaç ve hırs / ego için kullanmamasıdır. Bir de her sunucunun global sohbet kanalları , radyo kanalı ve djler için sorumlusu olduğu gibi teknik sunucu görevlileri bulunmaktadır.

Sohbet Odaları Gizlilik ve Güvenlik
Sohbet odaları güvenlik

Sohbet Odaları Güvenliği

Türkiye Sohbet odaları içerisinde gizlilik ve güvenlik de çok dikkat edilmesi gereken bir alandır. Diğer bilinen sorunların başında mobil sohbet sitesi içerisinde özel mesajlaşma geliyor. Bilinen bu sorun özel sohbetlerin okunması olayıdır. 2022 Yılında irc tabanlı sohbet sitesi kullanıcılarının artık çok yüksek bir çoğunluğu özel sohbetlerin okunabildiğinin farkında. Ne yazık ki çok az chat sohbet sitesi özel okumayı kullanmıyor. Kişilerin sohbetine saygı gösteriyor.

Yukarıda bahsi geçen özel okuma konusu gizliliğe dair bir unsudur. Ancak asıl gizlilik kişisel veriler ve bilgilerdir. Dolayısıyla kullanıcıların e-mail bilgileri ve nickname ( Rumuz ) şifreleme esnasında kullandığı şifre algoritmaları kesinlikle gizli tutulmalıdır. Diğer kişilere paylaşılmamalıdır. Bunun yanı sıra bir ip adres bilgileri muhakkak gizli bilgi olarak saklanmalıdır.

Güvenlik kısmı, genel manada irc sunucuları içerisinde kurulan ekstra modüller ve ayarlar ile yapılandırılabilmektedir. Sohbet sunucuları kişiselleştirilmiş tercihler ile kendi yapılarına göre güvenlik önlemleri seçeneklerini şekillendirebilir.

Yazımızı tamamlayacağımız bu son cümlelerimizi kurarken sizleri sohbet odalarımıza davet ediyoruz. Chatvesohbet.com/sohbet sitemizi ziyaret ederek eğlenceli be sıcak kanlı insanlar ile sohbet keyfini tadabilirsiniz.

YORUM YAP

Sizde Fikrinizi Paylaşın

  Arkadaşlarını Bul
  #Sohbet odası yeni arkadaşlar ile tanış
  Müzik Dinle
  #Radyo Kanalımızda canlı dinle özelliği ile müzik ziyafeti
  Yardımlaşma
  #Help kanalından sohbet kuralları ve irc komutları hakkında yardım alabilirsiniz.
  %d blogcu bunu beğendi: