Chat ve Sohbet
Mobil Sohbet Sitesi
Cep sohbet ve AndroIRC kullanıcıları düşünülerek ayarlanmış mobil sohbet odaları.
mirc indir
Program üzerinden chat odalarına bağlanmak için mirc indir.

Sohbet Net ve Anlaşılır Olmalı

Sohbet Net ve Anlaşılır Olmalı

Sohbet net bir biçimde açıklayıcı ve seçici kelimeler kullanılarak yürütülmelidir. Bu sayede sohbetci olarak adlandırılan diyalog kurduğunuz kişiler size odaklanırlar. Örneğin bu makale anahtar kelime çalışmamdır. Birincil hedef sizlere sohbet konusunda detaylı açıklamalar yaparken mobil sohbet odaları olarak hizmet verdiğimizi de hatırlatmaktır.

sohbet net
sohbet net ve anlaşılır olmalı

Muhabbet Sohbet Nedir ? Sohbet Net biçimde nasıl yürütülür ?

Arapça kökenli bir kelimedir. Söyleşi olarak da adlandırılabilirim. Dilimize sohbet olarak geçmiştir. Arkadaşça konuşmak için yapılan muhabbet ve hasbihal da sohbet olarak adlandırabileceğim bir kavramdır. Ancak kelime anlamı olarak söyleşi, yârenlik, hasbihal etmek gibi de biliriz. Örneğin dostça sohbet etmek bu sıfatların hepsini kapsar.

Sohbet Net ve anlaşır olursa bu sizin samimiyetinizi de karşı tarafa geçirecektir.

Bir yazı türü olan sohbet; yazarların günlük olaylarla ilgili duygu ve düşüncelerini, okuyucusuyla konuşuyormuş gibi anlattığı yazı türüne denebilir. Dolayısıyla Söyleşi olarak da biliriz.. Mesela köşe yazılarını da baz alabilirim.

Söyleşinin odaklandığı konular üzerinde yapılan görüş alışverişi tartışma olarak adlandırılır. Tartışmalarla anlaşmazlıkları ayıran çizgide söyleşi konusu değiştirilir. Örneğin, din kavramını konu alan bir sohbette kişiler kendi bakış açılarını ortaya koymak yerine, konuyu nesnel yaklaşımlar çerçevesinde ele alırlar.

Bu yazı türlerinde bilimsel yaklaşımlara, derin analizlere girmeyin. Amaç daha çok samimi bir sohbet havası yaratabilmektir. Karşılıklı konuşma anlamını da taşımaktadır. Bu sebeple akıcı ve net kelimeler seçilmelidir.

 Sohbet dilinde amaç, okuyucu ile samimi bir iletişim kurabilmektir. Buradaki iletişim dili de yazıdır. Bu nedenle genellikle gazete ve dergilerde yayınlanmaktadır. Sohbet dili ile yazılan anlatımlar içinde atasözleri, deyimlerde yer alır. Yazar anlatım sırasında fıkra gibi ilaveleri yazısına katabiliriz. Sohbet tarzında yazılan yazılarda ise konular geneldir ve geniş kitleleri ilgilendirmesi hedeflenmektedir. Örneğin , muhabbet ettiğimde , diyalog kurduğum kişilerin nabzını ölçmeyi , gözlemlemeyi severim.

Sohbet tarzında yazılar makalelerden daha farklı bir yapıdadır. Sohbette günlük konuşmalar seçilmektedir. Anlatım dili ise oldukça samimi ve senli benlidir. Lakin tekrar etmem gerekirse anlaşır ve net kelimeler ile cümleler kurulması önemli bir etken.

Sohbet Türleri

Kişisel olarak sohbet yazılarına makale deme taraftarıyım. Bu yüzden de sizlere chat ve sohbet sitemde bu tarz bir makale hazırlamak istedim. Sohbet Türüne örnek vermeye çalışayım.

Bütün düşünceleri ve varsayımları bize göre ve bazı yönleriyle savunma olanağı vardır. Bunun için size seslenen kimsenin düşüncelerini öyle anlayıp dinlemeden geri çevirmeye kalkışmayınız. Onları inceleyiniz.

Mutluluk her zaman insanı çekmiştir kendine. Dolayısıyla insan hayatı boyunca her zaman mutluluğun yollarını arar. Mutsuzluktan zevk alınırmı? Evet, olur; olur belki ama o kişilerin de ruh sağlığından şüpheye düşmek gerekir. Kim sevmez her zaman gülümseyen, her zaman gözlerinin içi gülen insanları? Herkes sever, herkes mutlu kişilerin yanında kendini daha huzurlu ve daha pozitif hisseder. Sizce de öyle değil mi?

Bilirsiniz beni, bilirsiniz de inanmazsınız dediklerime. Saçımın sakalımın akar gibi olduğu, benim kendime çekidüzen vermesini bilmediğim doğrudur. Ancak övünemem. Süslenmek, bezenmek elimden gelmez ama süslenmeyi, bezenmeyi kötülemeye kalkanlara pek kızarım. Adam dediğin üstüne başına da bakmalıdır; yalnız temiz giyinmesi de yetmez, kendine yakışacak şeyleri bulmalı, güzel olmaya, kendini bezendirmeye çalışmalıdır.

Bir sevgilinin bir daha evine varamayacağınız bir sevgilinin yoluna nasıl bakılırsa öyle bakıyorum. Biliyorum ki doğru orada. Güzel orada, ancak ben yoruldum, dizlerim tutmuyor.

Seo uyumlu sohbet makalesi yazımı hakkında da bir yazı örneği paylaşacağım. Ancak sizlerin ilgi ve alakası ile bir yerlere gelebileceğimizin farkındayız.

Dini sohbet;

Sözlükte “kısa bir süre de olsa birlikte olmak” anlamındaki sohbet kelimesi “arkadaşlık edip ünsiyet kurmak, bedenle ya da gönülle uzun süre beraberlik hali, dinî veya dünyevî konuların konuşulduğu toplantı” gibi mânalarda kullanılırız. Kur’an’da Hz. Ebû Bekir’in Resûl-i Ekrem’in sahibi (arkadaş) olduğundan bahsedilmiştir (et-Tevbe 9/40). Sohbet kelimesinin sözlük anlamı dikkate alınarak Resûlullah’ın sohbetinde bulunan müslümanlar için “ashap” ve “sahâbe” terimleri kullanılmıştır. Hz. Peygamber ashabını sohbet aracılığıyla bilgilendirip eğittiğinden bu sünneti takip eden âlim ve sûfîler de sohbet halkaları düzenleyerek ilimlerini halka aktarmışlardır. Sohbet, yaygın olarak “şeyhin ya da âlimin sözlerini dinlemek üzere tertip edilen dinî-tasavvufî toplantı” anlamında da anlatabilirim. Gıybet, yalan, iftira, söz taşıma gibi günahlar içermeyen, hoş vakit geçirmek için yapılan ve muhabbet etme, yarenlik etme gibi deyimlerle ifade edilen sohbetlere katılmakta dinen bir sakınca görülmemiştir.

YORUM YAP

Sizde Fikrinizi Paylaşın

  Arkadaşlarını Bul
  #Sohbet odası yeni arkadaşlar ile tanış
  Müzik Dinle
  #Radyo Kanalımızda canlı dinle özelliği ile müzik ziyafeti
  Yardımlaşma
  #Help kanalından sohbet kuralları ve irc komutları hakkında yardım alabilirsiniz.
  %d blogcu bunu beğendi: