Chat ve Sohbet
Mobil Sohbet Sitesi
Cep sohbet ve AndroIRC kullanıcıları düşünülerek ayarlanmış mobil sohbet odaları.
mirc indir
Program üzerinden chat odalarına bağlanmak için mirc indir.

Mirc Script Nedir

Mirc Script Nedir

Mirc Script uzun yıllardır IRC Sohbet Sunucuları için popüler bir yazılımdır. Çok özellikli server client tarzı çalışan bir scripting yazılım dilidir. Dolayısıyla günümüz de Türkçe Mirc Scriptler halen kullanılmakta ve editlenmektedir. Peki Mirc Script Nedir ? mIRC Tarihçesi ve Mirc Script Yapımı gibi soruları cevaplamaya çalışalım.

mirc script
mirc script

Mirc Script Nedir

Bilgisayar kullanıcıları, irc server ağlarına bağlanarak canlı sohbet odalarına eşlik etmesini sağlayan arayüz programı bir yazılım dilidir. Başka bir değişle yazılı chat ve sohbet sitesine kolay giriş sağlar. Her şeyden önce komut menüleri ve hazır şifre işlemleri sayesinde kolaydır.

mIRC Tarihi

İngiliz vatandaşı, Suriye ve Filistin kökenli programcı Khaled Mardam-Bey tarafından 1994 yıllarının sonlarına doğru yazılmaya başlandı. 1995 senesinin 28 Şubat günü ilk mIRC sürümü yayınlandı.

IRC istemcisi , windows için bazı temel özelliklerden yoksun durumdaydı. Bu durumu ele alan Khaled Mardam-Bey mIRC oluşturmaya karar vermiştir. Oluşturduğu yazılım dili insanların ilgisini çektikçe ve kullanma isteği arttıkça da geliştirmeye devam etti. Sonuç olarak günümüzdeki halini almasında IRC Coder olarak çalışan kişilerin destekleri vardır. Hazırlanan kısa kod parçacıkları ve mIRC Addon ‘ları kullanıcıların daha kolay edit yapmasına yardımcı oldu.

mirc script editor
Script Editor

Program, 30 günlük deneme süresi ile piyasaya sürülüp daha sonra ücrete tabidir. Kırılmış ve crak edilmiş versiyonları oldukça fazladır.

Geliştirici, 5.91 sürümünün 16 bit Windows’u destekleyen son sürüm olduğunu belirtir. 6.35, Windows 95, NT 4.0, 98 ve ME’yi destekleyen son sürümdür. Aynı zamanda geçerli sürüm, Windows XP ve sonraki sürümleri destekler.

Temel Özellikleri

mIRC ‘in ayırt edici temel özellikleri vardır. En büyük özelliği, her sürümde daha da iyi bir kullanım hali almasıdır. Başka bir değişle , komut dosyası , dil dosyası , özel komutlar ve takma adlar bunların başında gelir. Görünümü üzerinde de değişiklikler yapılabiliyor.

Bir diğer özellik ise, mIRC’nin DCC protokolü aracılığıyla yerleşik bir dosya sunucusu içeren dosya paylaşım yetenekleridir. 30 Temmuz 2010’da yayınlanan mIRC 7.1 ile de , Unicode ve IPv6 desteklenmektedir.

mIRC Script Özellikleri
mIRC Script Özellikleri

mIRC komut dosyası oluşturma , mIRC scripting language

mIRC’in yetenekleri ve davranışları, gömülü mIRC komut dosyası dili kullanılarak değiştirilip geliştiriliyor. mIRC, “son derece ayrıntılı” olarak tanımlanan yardımla kendi GUI komut dosyası düzenleyicisi mevcut.

mIRC komut dosyası oluşturma, IRC ile ilgili olaylar ve komutlarla sınırlı değildir. Diğer şeylerin yanı sıra COM nesneleri , çağrı DLL‘leri , yuvalar , tuval çizimi, giriş aygıtı okuması, düzenli ifadeler ve iletişim kutuları için destek vardır . Bu, istemcinin örneğin bir IRC botu , bir medya oynatıcısı, bir web HTML ayrıştırıcısı olarak veya mIRC oyunları gibi diğer eğlence amaçları için sohbet etmenin ötesinde çeşitli şekillerde kullanılmasına izin verir.

Dilin bir kullanıcının bilgisayarına erişim düzeyi nedeniyle; örneğin, dosyaları yeniden adlandırabilme ve silebilme gibi bir dizi kötü niyetli komut dosyası yapılmıştır. Kötüye kullanım örneği, belirli bir kodlanmış dizenin kodunu çözen $decode tanımlayıcısıyla çalışmaktaydı. Sorun Ağustos 2001’de örneklerle iletilmiştir. Beş ay sonra bile, kullanıcıların sistemlerinde “mIRC’lerinin kontrolünü başka birine devretme” ile sonuçlanan komutları yürütmeleri için kandırıldıkları, tuzağa düştükleri anlamındaydı. Bu, mIRC 6.17 sürümünde değişikliklerin yapılmasına neden oldu. Yazara göre, $decode artık varsayılan olarak devre dışı.

script görünüm

Mirc Script Ek özellikler

 • Her türlü saldırıya (sel, spam, CTCP taşması vb.) karşı kanal ve kişisel koruma.
 • Kullanıcı uyumluluğunu daha iyi sağlamak için mIRC’de iletişim pencereleri oluşturulabilir.
  • Popüler mIRC iletişim kutusu uzantıları arasında MDX ( m IRC D ialog Uzantısı ) ve DCX ( D ıalog Denetimi Uzantısı ) bulunur . IRC korsanları tarafından modifiye edilmiş birkaç mdx.dll ve dcx.dll sürümü de bulunabilir.
 • Otomatik IRC kanal yönetimi, trivia veya diğer oyunlar. Sohbet edenler için istenen diğer işlevleri sağlayan botlar.
 • Yazmayı kaydeden veya IRC’de hayatı başka bir şekilde basitleştiren komutlar. Bir takma adın sahibi olarak otomatik olarak tanımlanması gibi).

IRC Server Girişleri İçin

Tamamen Türkçe mIRC

YORUM YAP

Sizde Fikrinizi Paylaşın

  Arkadaşlarını Bul
  #Sohbet odası yeni arkadaşlar ile tanış
  Müzik Dinle
  #Radyo Kanalımızda canlı dinle özelliği ile müzik ziyafeti
  Yardımlaşma
  #Help kanalından sohbet kuralları ve irc komutları hakkında yardım alabilirsiniz.
  %d blogcu bunu beğendi: