Chat ve Sohbet
Mobil Sohbet Sitesi
Cep sohbet ve AndroIRC kullanıcıları düşünülerek ayarlanmış mobil sohbet odaları.
mirc indir
Program üzerinden chat odalarına bağlanmak için mirc indir.

IRC Nedir: İnternet Relay Chat 2022

IRC Nedir: İnternet Relay Chat 2022

IRC nedir sorusuna cevap bulabileceğiniz bir çok web sitesi mevcuttur. Biz bu makalemizde chat ve sohbet sitesi olarak, IRC ( İnternet Relay Chat ) konusunu çok detaylı anlatacağız.

Biz konumuza irc tarihi, kim tarafından yazıldığı, kullanım alanı ve amacı ile başlayalım.

irc nedir
irc nedir: internet relay chat

IRC Nedir : İnternet Relay Chat

IRC internet tabanlı chat ve sohbet odası sistemidir. İnternet Relay Chat yazılımının ve açıklamasının kısaltmış hali ile bildiğimiz adıdır. IRC Kelimesi aynı zaman da şu anlamlara da gelmektedir ;

 • Hollanda merkezli çevre kuruluşlarından birinin adı da IRC’dir.
 • IRC yelken sınıflandırma sistemleri olarak da bilinir.

İnternet Relay Chat ise dilimize İnternet Aktarmalı Sohbet olarak geçmektedir. Ek olarak bazılarımız ise internet geçişli sohbet diye bilir. IRC bir protokoldür ve internette çok yaygın kullanılmaktadır. Jarkko Oikarinen tarafından Finlandiya‘da okuduğu Olulu Üniversitesinde öğrenci olduğu sırada yazılmıştır. Günümüzde ise irc forumları, irc sunucuları, irc sohbet serverları, irc chat sohbet gibi bir çok platformda kullanıma ve ilgiye sahiptir. Microsoft, 1998’de tescilli IRCX aracılığıyla IRC için bir uzatma gerçekleştirdi. Daha sonra IRCX’i destekleyen yazılımları dağıtmayı durdurdu, bunun yerine tescilli MSNP’yi geliştirdiler.

irc chat network
irc chat network

Asıl görevi ve amacı bir istemci ağı ve irc sunucu olmasıdır. Dolayısıyla başta iki kişi arasında diyalog kurarak sohbet etmeye yaramıştı. Ondan sonra zaman içerisinde topluluklara da hitap eden irc server sunucularına dönmüştür.

Düz metin tabanlı yazılı sohbet odaları ve chat sitesi olarak hizmet veren irc, görüntülü sohbet ve video konferans sohbetleri gibi çalışmamaktadır. Ancak canlı sohbet programları olarak bilenen skyp da bir nevi yazılı sohbete uysa da asıl amacı sesli sohbettir.

Tabii ki, IRC’nin bu kadar popüler olmasının sebebi iki kişi arasındaki sağlamasından çok kişiler arası iletişimi aynı anda sağlamasıdır. Bu iletişim, IRC’de #kanal olarak adlandırılmıştır. 

İki kişi arasında muhabbet etmeye yaradığını anlattığımız irc özel sohbet pencerelerini, irc kanalları veya global sohbet kanalları olarak #sohbet, #chat, #geveze, #turksohbet, #turkchat, #bizimmekan, #alemsohbet gibi odalar ile geliştirerek global sohbet etme alanı haline getirmiştir.

IRC Sohbet Odaları Nasıl Çalışır

İRC Server üzerinde takma ad ve nickname tabiri ile bilinen kullanıcı isimleri benzersiz şahıslar olarak kişileri ayırt etmeye yarar. Aynı zaman da Nick şifreleme yöntemi ile user olan kişi nickname takma adını koruma adını alarak başkası tarafından kullanılmasını engeller. IRC Sunucu yöneticiler ve irc server kanal yöneticileri ise irc ağları içerisinde işleyiş ve güvenlikten sorumlu kişilerdir.

Oper ve Admin en bilindik yönetici sıfatlarıdır. Bunun yanı sıra founder, op, sop, voice gibi tabirlerin yanında halfop ve süperadmin isimlerinden oluşan hiyerarşi mevcuttur. IRC Güvenliği için sunucu yöneticileri chat yapmak için muhabbeti yönetecek olanlarda kanal yöneticileri olur.

Ancak, IRC keyfi bir protokol olduğundan dolayı, bir kanal yöneticisi hiçbir sebebi olmadan, sırf canı istediği için kanaldan atabilir veya kanalda konuşma hakkınızı elinizden alabilir. 

IRC Botlar | IRC Socket Botları

Günümüzde IRC oldukça fazla kişi tarafından kullanıldığından birçok sorunun üstesinden gelinmesini sağlayan otomatik-insansız yansımalar hazırlanmıştır. Bunlara bot ismi verilmektedir. Dolayısıyla irc socket bot adı ile faal olarak sunucular içinde kullanılır. Temel IRC Koruma botları en çok aranan ve kullanılan socket botlardır. Ek olarak eğlence ve oyun botları ile radyo botu da popülerdir. Mesela sohbet radyo hizmeti sunduğunuz irc ağınızda çalan şarkıları kanala yansıtacak bota radyo botu denir.

Bouncer BNC botu ise eskiden çok kullanılan irc botları içerisindeydi. Artık VDS Windows sunucularının kullanılmaya başlaması bu oranı düşürdü. Bu türkçe mirc script ile vds sunucundan sürekli irc ağına bağlanmayı tercih ediyorlar. Sonuç olarak daha az işlemci ve ödeme ödendiği için tercih edilmesi doğal bir hal aldı.

irc socket botları
irc socket bot | IRC Botları

Bir BNC bouncer, Türkçe olarak fedai olarak çevrilmiştir. Fedai anlamını ise şuradan alır: Bir kullanıcı fedai kullanarak IRC’ye giriyorsa, IRC sunucusu kişiyi Fedai’nin bilgisayarından bağlanan birisi olarak tanır. Örneğin, güvenlik ve gizliliğine çok fazla önem veren veya aslında bilgisayar başında olmasa bile IRC’ye bağlı olarak kalmak isteyen kullanıcılar tarafından tercih edilir. IRC nedir sorusuna buraya kadar anlattıklarımızla açıklık getirdik diye umuyorum.

Temel IRC Komutları: Nickserv

Kullanıcı adı (Nickname) kaydetme ve Rumuz tanıtma

IRC’de kullandığınız kullanıcı adının size özel olması için sunucuya kaydedebilirsiniz. Bunun için mesaj yazdığınız yerde

/ns register parola email-adresi 

yazın ve “enter” tuşuna basın. Ek olarak bu komutu statüs penceresinde de yazabilirsiniz. (Burada parola ve e-posta size ait olmalı). Seçtiğiniz kullanıcı adı ile sizden başkaları bağlanamayacak ve tekrar girmek istediğinizde parolanız sorulacaktır. Seçtiğiniz şifre en az 4 yada 5 karakterli olmalıdır. Bu nedenle çok kolay şifreler belirlemeyiniz.

Tekrar girişte aşağıdaki komutlardan birini yazarak kimliğinizi doğrulatabilirsiniz. Başka bir değişle identify komutu olarak da bilinir.

/msg NickServ IDENTIFY parola
/ns identify şire 

parola değiştirme için:
/msg nickserv set password yeni-şifre

Hesabınızın güvenliğini aktif etmek için aşağıdaki kodlardan birini kullanabilirsiniz. Böylece 30sn içinde parola ile kimlik doğrulatması yapılmaz ise kullanıcı adı Misafir olarak değiştirilir. Örneğin IRC Sunucu Nickleri içerisinde Master nickini seçen kişi şifreyi girmez ise alemsohbet-user olarak değişir.

/msg nickserv set enforce on
/msg nickserv set secure on
ircd sunucuları
irc ağları

IRC Nedir: IRC Ağları ve IRC Sunucuları

Günümüzde bazıları aktif olmasa da geçmişten günümüze bilinen en büyük irc ağları ve irc sunucuları aşağıdadır;

EFnet IRC Ağı Sunucusu

Ağustos 1990’da IRC dünyasında ilk büyük anlaşmazlık meydana geldi. “A-net” (Anarchy ağı), eris.berkeley.edu adlı bir sunucu içeriyordu. Tamamen açıktı, şifre gerektirmiyordu ve bağlantı sayısında sınır yoktu. Greg “wumpus” Lindahl’ın açıkladığı gibi: “Bir joker sunucu hattı vardı. Bu yüzden insanlar sunucuları bağlayıp herkesi nick ile çarpıştırıyordu “. “Eris Free Network”, EFnet , eris makinesini IRC’den Q-line (karantina için Q) yapan ilk makine yaptı. Wumpus’un sözleriyle bir kez daha: “Eris bu çizgiyi kaldırmayı reddetti. Bu yüzden EFnet’i kurdum. Her şeyden önce bir kavga değildi. Katılacak tüm merkezlerim vardı ve hemen hemen herkes buna katıldı. ” ERIS sunucuları ile A-net, eris olmayan sunucular ile ise EFnet oluşturulmuştur. Geçmiş, çoğu sunucu ve kullanıcının EFnet ile gittiğini gösterdi. A-net dağıldığında, EFnet adı anlamsız hale geldi ve bir kez daha tek IRC ağı oldu.

IRC üzerinde rapora kullanıldığını o zaman etrafında girişimi 1991 Sovyet darbe bir genelinde medya karartma . Daha önce Körfez Savaşı sırasında benzer bir şekilde kullanıldığı söyleniyor.  Bunların ve diğer olayların sohbet günlükleri ibiblio arşivinde tutulduğu da söylenir.

IRC Nedir: Undernet IRC Ağı

İlk olarak gerçekten büyük ve kalıcı bir fark yaratan bir diğer irc ağı. Ekim 1992’de ABD’de ‘Wildthang’ tarafından başlatılmış. (EFnet ircd sürüm 2.8.10’dan ayrıldılar). Botlar geliştirmek için sadece bir test ağı olması gerekiyordu. Ancak hızla “arkadaşlar ve arkadaşları için” bir ağ haline geldi. Avrupa ve Kanada’da ayrı bir yeni ağ üzerinde çalışılıyordu ve Aralık ayında Fransız sunucuları Kanada’dakilere bağlandı ve ayın sonunda, Fransız ve Kanada ağı ABD’ye bağlanarak daha sonra gelen ağı oluşturdu. ” Undernet ” olarak adlandırılmıştır. 

“Sınırlandırıcılar”, ircd’yi daha az bant genişliği tüketen hale getirmek ve EFnet’in acı çekmeye başladığı kanal kaosunu ( ağ bölmeleri ve devralmalar ) ayıklamaya çalışmak için daha da ileri götürmek istediler . İkinci amaç için, Undernet zaman damgaları, yeni yönlendirme uyguladı. Bu sayede kullanıcıların kanalları kaydetmesine izin verdi. Ardından onları sorun yaratanlardan korumaya çalışan bir program olan CService’i sundu. 15 Şubat 1993 tarihinde sunulan ilk sunucu listesi ABD, Kanada, Fransa, Hırvatistan ve Japonya’dan gelen sunucuları içermektedir. 15 Ağustos’ta, yeni kullanıcı sayısı kaydı 57 kullanıcıya çıktı. 

Mayıs 1993’te, RFC 1459 yayınlandı ve istemci / sunucu çalışması, kanallar, bire bir ve bire çok konuşmalar için basit bir protokolü ayrıntılarıyla açıkladı. CTCP, renkler ve formatlar gibi önemli sayıda uzantının protokol spesifikasyonlarına dahil edilmediği ve karakter kodlamanın çeşitli sunucu ve istemcilerin farklı uygulamalarına yol açtığı dikkate değerdir . Aslında, yazılım uygulaması bir ağdan diğerine önemli ölçüde farklılık gösteriyordu. Mesela her ağ kendi kod tabanlarında kendi politikalarını ve standartlarını uyguladı.

IRC Nedir: mIRC Scriptg | Türkçe mIRC Script

mirc script
mirc scripting

IRC Ağları ve Sunucuları mIRC, dünya çapındaki IRC ağlarına bağlanır. Dolayısıyla diğer insanlarla sohbet etmek için kullanılabilen bir IRC istemcisidir. 

mIRC’yi kullanmak için bir IRC ağına bağlanmanız gerekir. Bir IRC ağı, tümü birbirine bağlı bir veya daha fazla IRC sunucusundan oluşur. Belirli bir ağdaki sunuculardan herhangi birine bağlanarak aynı kanalları ve kişileri göreceksiniz.

IRC ağları dünya çapında binlerce bağımsız kişi ve kuruluş tarafından oluşturulmuştur. Sahiplenir ve yönetilir ve bu tür ağlardan binlerce olmasa da yüzlercesi vardır.mIRC, varsayılan bir IRC ağları ve sunucuları listesiyle birlikte gelir. 

Eski bir sunucu listesi kullanıyorsanız, en son server.ini dosyasını indirip mIRC’yi kurduğunuz klasöre kaydederek sunucularınızı güncelleyebilirsiniz .Bir IRC Ağına BağlanmamIRC’de yeniyseniz, burada başlamak için bir kılavuz bulabilirsiniz . 

Kılavuz, bir IRC ağına nasıl bağlanacağınız. Bir kanala nasıl katılacağınız ve ilk mesajınızı nasıl göndereceğiniz dahil, mIRC ve IRC’nin temellerini size tanıtır. Örneğin mIRC Script ile /server irc.chatvesohbet.com adresine giriş yapabilirsiniz.

YORUM YAP

Sizde Fikrinizi Paylaşın

  Arkadaşlarını Bul
  #Sohbet odası yeni arkadaşlar ile tanış
  Müzik Dinle
  #Radyo Kanalımızda canlı dinle özelliği ile müzik ziyafeti
  Yardımlaşma
  #Help kanalından sohbet kuralları ve irc komutları hakkında yardım alabilirsiniz.
  %d blogcu bunu beğendi: