Chat ve Sohbet
Mobil Sohbet Sitesi
Cep sohbet ve AndroIRC kullanıcıları düşünülerek ayarlanmış mobil sohbet odaları.
mirc indir
Program üzerinden chat odalarına bağlanmak için mirc indir.

Berat Kandili Ne Zaman 2022

Berat Kandili Ne Zaman 2022

Diyanet Berat Kandili fazileti 16. 03.2022. Berat Kandili önemi Diyanet tarafından açıklanmıştır. İslam alemi açısından öneminden bahsedilmiştir. Dolayısıyla kandil gecesinde ibadet edecek olan kişiler Berat Kandili fazileti ile günün manasını hissedecekler. Peki, Müslümanlar ve İslam alemi için Berat Kandili ne anlama gelir.

Berat Kandili önemi nedir?

Berat kandili mesajalri

Diyanet Berat KandiliFaziletleri

Berat kandili önemi ve faziletleri;

Diyanet’in geçtiğimiz yıllarda yaptığı paylaşım şöyle; Kaynaklarımızda rahmet, icabet, gufran ve takdir olarak isimlendirilen Berat gecesi, af, arınma ve kurtuluş gecesidir.

Hiç şüphesiz ki Beratın en derin anlamı af ve bağışlanmadır. Örneğin Sevgili Peygamberimiz (sav) bu gecede Allah’a çokça ibadet edilmesini, gündüzünde ise oruç tutulmasını tavsiye etmiş ve bu gece güneş batınca Allah Teâlâ’nın dünyaya rahmetiyle tecellî ederek fecre kadar: “Bağışlanmak dileyen yok mu, onu bağışlayayım! Rızık isteyen yok mu, ona rızık vereyim! Belâya dûçar olan yok mu, ona afiyet vereyim!..” buyurduğunu bizlere müjdelemiştir. (İbn Mâce, İkâmetü’s-Salavât, 19

Berat Kandili orucu hakkında Hz.Ali (R.A.) rivayet edilen bir hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz Buyuruyor ki; “Şaban ayının yarı gecesinde yani (Berat Gecesi) olduğunda, gündüzünde oruç tutun, gecesini de ibadetle geçirin. Çünkü Yüce Allah (c.c), o gece rahmetiyle gökyüzüne iner ve şöyle buyurur; “Günahının affını isteyen yok mu? Affedeyim, rızkının artmasını isteyen yok mu? Bol rızık vereyim, bir derde düçar olan yok mu? Afiyet vereyim. Yok mu şunu isteyen, yok mu bunu isteyen diye bu ilahi ses tan yeri ağarıncaya kadar devam eder” buyuruyor.

Kandil gecesini gönül uyanıklığı ile ihya etmek için; gündüzünde oruç tutun. Gecesinde cemaatle namaz kılınmalı, vaaz ve mevlid-i şerif dinlenmeli, topluca dua edilmeli, tevbe edilmeli, kaza ve nafile namazlar kılınmalı, büyüklere saygı ve küçüklere sevgi izhar edilmeli, küsler barışmalı, dargınlar kucaklaşmalıdır. Ek olarak Yoksul-yetim ve muhtaçları sevindirin. Mesela eş, dost ve uzaktaki akrabalarla tebrikleşin.

Berat Kandili orucu hakkında Diyanet açıklaması

Berat Kandili orucu kaç gün, ne zaman tutulmalıdır?. Kandil orucu her sene bu mübarek zamanda tutuluyor. Dolayısıyla kandil orucu tutmak isteyen Müslümanlar, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan takvim içerisinde belirtilen tarihlerde oruç için niyet ediyorlar. Berat Kandili 2022 yılında 17 Mart tarihinde idrak edilecek. Peki, Berat Kandili orucu ne zaman, kaç gün tutulur? İşte Diyanet tarafından yapılan kandil orucu açıklaması.

Diyanet tarafından yapılan açıklamada, ‘Kandillerde oruç tutmak isteyen kişi, kandil gecesinin olduğu günde mi, bir gün sonrasında mı oruç tutmalıdır?’ sorusuna yanıt aradık.

Berat kandil orucu diyanet açıklaması

Dinî açıdan güneşin batmasıyla önceki gün sona erer ve yeni bir gün başlar. Gece gündüzden önce gelir (Kurtubî, el-Câmi’, XIV, 15). Nitekim Ramazan ayı, Şaban ayının son gününde güneşin batışıyla başladığı için, o gece teravih namazı kılınmakta ve Ramazan’ın son gününde güneşin batışıyla Şevval ayı başladığı için, o gecede teravih namazı kılınmamaktadır.

Cuma günü de Perşembe günü akşam vaktinin girmesiyle başlar, Cuma günü akşam vaktine kadar devam eder. Mesela “Recebin ilk Cuma gecesi” dendiği zaman perşembeyi ilk Cumaya bağlayan gece (akşam vaktinden sabah vaktine kadar olan süre) anlaşılır. Yine “Şaban’ın 15. gecesi” bu ayın 14. günü 15. güne bağlayan gece, “bayram gecesi” de arefe gününü bayrama bağlayan gecedir. Bu nedenle kandil geceleri için tutulan nafile oruçların asıl zamanı, geceyi takip eden gündür. Daha önceki günle birlikte oruç tutunuz.

Berat Kandili orucu hakkında Hz.Ali (R.A.) tan rivayet edilen bir hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz Buyuruyor ki;

“Şaban ayının yarı gecesinde yani (Berat Gecesi) olduğunda, gündüzünde oruç tutun, gecesini de ibadetle geçirin. Çünkü Yüce Allah (c.c), o gece rahmetiyle gökyüzüne iner ve şöyle buyurur; “Günahının affını isteyen yok mu? Affedeyim, rızkının artmasını isteyen yok mu? Bol rızık vereyim, bir derde düçar olan yok mu? Afiyet vereyim. Yok mu şunu isteyen, yok mu bunu isteyen diye bu ilahi ses tan yeri ağarıncaya kadar devam eder, buyuruyor.

Salat-ül-hayr Hayır Namazı

100 Rekatlık Namaza “Ya Rabbi,senin rıza-i şerifin için namaza. Beni afv-ı ilahine,feyz-i ilahine mazhar eyle. Kasveti kalpden,dünya ve ahiret sıkıntılarından halas eyleyip, süeda(iyiler) defterine kaydeyle.” diyerek niyet ediniz. Bu şekilde niyet edemeyenler “hacet namazına, hayır namazına” diye niyet edilebilir.

Her rek’atte bir Fatiha 10 ihlası şerif okunur. İki rek’atte bir selam verilerek 100 rek’ata tamamlanır. Ancak 100 rek’at namazı ara vermeden kılmak şart olmamakla birlikte dinlenerek kılınabilir. 100 Rekatlık namazın vakti, yatsı namazıyla başlayıp, imsak kesilinceye kadar devam eder.

Namaza yatsıdan sonra başlanabilir. 100 rekatlık namazda okunan ihlası şerifleri 10 okumak yerine her rekatte 100 def’a okuyarak 10 selamda da kılınabilir. Ancak 50 selam ile 100 rek’at kılmak daha faziletlidir.Zira bu namazın özelliği, yapılan secdelerin çok olmasıdır.

2 REKAT NAFİLE NAMAZIN KILINIŞI

1. Rekat

“Niyet ettim Allah rızası için Nafile Namaz kılmaya” diye niyet ederiz.
“Allahu Ekber” diyerek İftitah Tekbiri alır ve namaza başlarız.
Subhaneke’yi okuruz.
Euzü-besmele çekeriz.
Fatiha okuruz.
Kur’an’dan en az, kısa üç ayet veya üç ayet miktarı uzun bir âyet okuruz.
Rüku’ya gideriz.
Secde’ye gideriz. Doğruluruz, tekrar Secde’ye gideriz.

2. Rekat

Ayağa kalkarak kıyama dururuz.
Besmele çekeriz.
Fatiha okuruz.
Kur’an’dan en az, kısa üç ayet veya üç ayet miktarı uzun bir âyet okuruz.
Rüku’ya gideriz.
Secde’ye gideriz. Doğruluruz, tekrar Secde’ye gideriz.
Oturarak Ettahiyyatu ve Allâhumme salli, Allâhumme Bârik ve Rabbenâ dualarını okuruz.
“Es selâmu aleyküm ve rahmet’ullah” diye sağa ve sola selam vererek namazı tamamlarız.

BERAT NE DEMEK?

“Berat” kelimesinin asıl hali “Berâet”tir. Anlam olarak; aklanmak, temiz ve suçsuz olmak anlamına gelir.

berâet, iki şey arasında ilişki olmaması, kişinin herhangi bir yükümlülükten kurtulması ya da yükümlülüğün bulunmaması anlamına gelmektedir.

Istılah olarak berat ise, Allah’ın affı ve bağışlamasıdır. Dolayısıyla günah, borç ve cezadan kurtuluş anlamına gelir. Birincisi beratın özünde, günahlardan arınma ve Yüce Allah’ın rahmet ve mağfiretine ulaşma amacı bulunmaktadır.

2022 Berat Kandili mesajları

İslam aleminde mübarek üç ayların içerisinde yer alan kandil geceleri arasında yer alan Berat Kandili gecesi, Şaban ayının 14. gecesini 15. gecesine bağlayan gece idrak ediliyor. Bu yüzden her zaman olduğu gibi Müslümanlar, gönderecekleri kandil mesajları ile sevdiklerinin yüzünde tebessüm oluşturacak. Haberimizdeki 2022 resimli ve anlamlı Berat kandili mesajlarını WhatsApp, Instagram, Facebook ya da diğer sosyal medya platformlarından sevdiklerinize gönderebilirsiniz.

Ya Rabbi! Birlik ve beraberliğimizi, sabır ve metanetimizi artır! Acılarımızı dindir, umudumuzu zafere eriştir! Berat kandiliniz nurlu olsun. Dualarınız kabul olsun.

Günler bize dostların güzelliği ile, geceler onların duaları ile mübarek oluyor. Umudumuz dostların hediyesi, duamız sizlerin sevgisi. Berat Kandiliniz mübarek olsun.

resimli kandil mesajı
resimli kandil mesajı

Berat kelimesi bolluk, bereket, fazilet anlamına gelir. Bu gece Allah’ın lütuflarının bol bol verildiği bir gecedir ve üç ayların ikinci kandil gecesidir. Berat Kandiliniz Mübarek Olsun…

‘Ben, beni seven ümmetimi almadan cennete girmem’ diyen Sevgilinin (s.a.s.) ümmeti olmanın hakkını vermek duası ile… Kandiliniz mübarek olsun.

Varlığı ebedi olan, Merhamet sahibi, adaletli Yüce Allah kendisine dua edenleri geri çevirmez. Dualarınızın Rabbin yüce katına iletilmesine vesile olan kandiliniz mübarek olsun.

Her gün yeni doğan güneş kadar, her gece parlayan yıldızlar kadar, her bahar açan çiçekler kadar hayatınız güzel olsun.


Her şeyden önce bu makalemiz sorularına cevap olmuştur umarım. Birincisi sizlerin sorularını yanıtlamak, ikincisi ise bu mübarek gecenin anlam ve önemine değinmek istedik. Sonuç olarak chat ve sohbet sitesi olmamız islami ve dini konulara değinmeyeceğiz anlamına gelmez. Mesela benzer şekilde islami sohbet hakkında da makalemiz mevcuttur. Bu nedenle zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

YORUM YAP

Sizde Fikrinizi Paylaşın

  Arkadaşlarını Bul
  #Sohbet odası yeni arkadaşlar ile tanış
  Müzik Dinle
  #Radyo Kanalımızda canlı dinle özelliği ile müzik ziyafeti
  Yardımlaşma
  #Help kanalından sohbet kuralları ve irc komutları hakkında yardım alabilirsiniz.
  %d blogcu bunu beğendi: